Satış fiyatı 975 TL (KDV Dahil)

Kod: K1603

Model Ölçeği: 1/16

Boy: 623 mm

Statik gemi model kiti


Tarihçe:

Balina avının altın çağını yaşadığı 1800 yüzyıllarda, Balinadan elde edilen amber, esans yapımında çok miktarda tüketiliyordu. Ayrıca balina yağı bir çok alanda, başta aydınlatmada kullanılıyordu. Balinaya olan bu ilgi balina avını da körüklemişti. Balina avında kullanılan bu tekneler Atlantik Okyanusu’nun her iki yakasında en mükemmel formlarına ulaşmışlardır. Avrupa tarafında benim de modelini yaptığım bu teknenin formu öne çıkarken, Amerika kıtasında New Bedford tipinde bindirme sarma formu tercih edilmiştir. Bazı balina avında ayna kıç teknelerinde kullanıldığı olmuştur.

Tekne formu olarak ince ve uzun oluşu, av esnasında balinaya sessizce yaklaşma ve seri manevra yapmakta avcılara avantaj sağlamıştır. Balinayı yakalamak için zıpkın atıldıktan sonra, balina yüksek hız ile bu tekneleri çekmiş fakat teknenin ince uzun kılıç formu sayesinde bu zorlu şartlarda çok başarılı olmuştur. Zıpkınların ucuna bağlı ipler, tekne içindeki çavalyelere düzeli bir şekilde roda edilmiştir. Zıpkınlanan balina hızla dibe daldığında baş taraftaki kurtağızlarının içinden gecen ipe balinanın dibe çekmesini önlemek için kolama verilirdi. Acil bir durumda ipi kesmek için baş üstünde bir balta bulunurdu. Bu tarz tekneler ayrıca aksesuar açısından çok zengindirler. Zıpkınlar, baltalar, çavalyeler (bir çeşit ahşap kova) modeli zenginleştiren unsurlardır.


Araştırma – Tasarım

Yeni bir model ortaya çıkarken gerek yurtiçinden gerek yurtdışından plan, resim, çizim, fotoğraf ve her türlü bilgi toplanır. Daha sonra bu bilgiler analiz edilerek model planı ve kit imalatı gerçekleştirilir.

Plan

Planlar CAD programlar ile bilgisayar ortamında vektörel çizilmekte ve şekillendirilmektedir. Bilgisayar sayesinde hata denetimi daha tasarım-çizim aşamasında yapılmakta olup modelcinin modeli yaparken ortaya çıkabilecek sorunları giderilmektedir.

Kesim

Kontrplaklar LAZER teknolojisi ile kesilmektedir. Böylelikle kesim sırasında insan hatasından oluşabilecek hatalar yok edilmektedir. Bilgisayar-Lazer kullanılarak mükemmel sonuç elde edilmektedir.

Çıtalar

Kitlerimizde genelde kaliteli ithal ağaçların yanı sıra bir takım yeri ağaçlar kullanmaktayız. Özel makineler sayesinde milimetrik ve hassas kesim yapmaktayız.

Metal Aksesuarlar

Kitlerimizde prinç, white metal, ahşap ve plastik aksesuarlar kullanmaktayız. Aksesuarlar son derece hassas ve ölçekli imal edilmektedir.

Montaj Kitabı

Kitlerimizin içine yaklaşık 15 ile 50 sayfa arasında değişen montaj kitabı koymaktayız. Bol resim ve çizim ile desteklenen kitabımız, amatör modelcinin modeli yaparken yapım aşamalarını görmesi sayesinde modelini büyük bir rahatlıkla ve hızlı bir şekilde yapmasını sağlıyor.