Satış fiyatı 675 TL (KDV Dahil)

Kod: K1602

Model Ölçeği: 1/16

Boy: 757 mm

Statik gemi model kiti


Tarihçe:

İzmir kayığı ya da kayıkları, 1800’lü yıllarda İzmir körfezinde, açıkta demirleyen gemiler ile iskeleler arasında yük ve yolcu taşıyan teknelerdir. Bu kayıklar aynı zamanda denize kıyısı bulunan Karaburun, Çeşme, Foça gibi çevre köy ve kasabalar ile yakın mesafe Ege adalarını deniz yolu ile İzmir’e de bağlamışlardır. Yani günümüzdeki kamyonetlerin, otobüslerin işlerini bu kayıklar görürdü.

İzmir kayıklarında bir dümenci ile, bir ya da iki kürekçi bulunurdu. Bazı durumlarda üç kürekçi de olabilirdi. 12 metrekarelik yelkeni ve ince uzun yapısı sayesinde en uzak mesafelere bile kısa sürede giderlerdi.

Bu kayıklar uzun, dar teknelerdir. Hafif meşeden yapılmış omurgası vardır. Dış kaplamalarda akgürgen kullanılmıştır. Teknenin iç kısımları genelde boyasız olup, verniklidir. Baş ve kıç altları kapalı olup aynı zamanda dolap vazifesi de görürdü.

Bu kayıkların yeşil, beyaz renklerinin üzerine rengarenk çiçek motifleri işlenirdi. Belki de bu çiçek desenleri ile kayıkçılar, karaya olan özlemlerini belirtiyorlardı. Yelkenler sadece iyi havalarda veya rüzgar çok şiddetli olmadığı zaman açılırdı. Bu teknelerin safrası yoktur. Dolayısıyla özellikle yelken ile giderken dümen tutmak belli bir beceri gerektirirdi.

İzmir kayıklarına, sepet, küfe, hurç, sandık gibi eşyalar yüklenirdi. Yolcular kıç tarafa doğru her iki yanda bulunan oturaklara otururlardı. Bazen yüklerin üzerlerine bile oturan olurdu. Uzak mesafelere giden kayıklarda birer su testisi ya da küpü ile, maşrapa bulundurmak adettendi.

Yaz aylarında akşamları sıcaktan bunalan İzmirliler bu kayıklar ile körfezin yakamozları arasında serinlemeye çıkarlardı.


Araştırma – Tasarım

Yeni bir model ortaya çıkarken gerek yurtiçinden gerek yurtdışından plan, resim, çizim, fotoğraf ve her türlü bilgi toplanır. Daha sonra bu bilgiler analiz edilerek model planı ve kit imalatı gerçekleştirilir.

Plan

Planlar CAD programlar ile bilgisayar ortamında vektörel çizilmekte ve şekillendirilmektedir. Bilgisayar sayesinde hata denetimi daha tasarım-çizim aşamasında yapılmakta olup modelcinin modeli yaparken ortaya çıkabilecek sorunları giderilmektedir.

Kesim

Kontrplaklar LAZER teknolojisi ile kesilmektedir. Böylelikle kesim sırasında insan hatasından oluşabilecek hatalar yok edilmektedir. Bilgisayar-Lazer kullanılarak mükemmel sonuç elde edilmektedir.

Çıtalar

Kitlerimizde genelde kaliteli ithal ağaçların yanı sıra bir takım yeri ağaçlar kullanmaktayız. Özel makineler sayesinde milimetrik ve hassas kesim yapmaktayız.

Metal Aksesuarlar

Kitlerimizde prinç, white metal, ahşap ve plastik aksesuarlar kullanmaktayız. Aksesuarlar son derece hassas ve ölçekli imal edilmektedir.

Montaj Kitabı

Kitlerimizin içine yaklaşık 15 ile 50 sayfa arasında değişen montaj kitabı koymaktayız. Bol resim ve çizim ile desteklenen kitabımız, amatör modelcinin modeli yaparken yapım aşamalarını görmesi sayesinde modelini büyük bir rahatlıkla ve hızlı bir şekilde yapmasını sağlıyor.