Satış fiyatı 1.950 TL (KDV Dahil)

Kod: K2401

Model Ölçeği: 1/24

Boy: 825 mm

Dinamik dizayn gemi model kiti

RC sisteme uygun tasarım
Not: Kitin içinde RC sistem ekipmanı bulunmamaktadır.

RC Ekipmanı:
Şaft-Kovan (Tersane model)
Kaplin (Tersane model)
540 Kasa Motor (Tersane model)
Motor Mount (Tersane model)
Batarya
Şarj aleti
2 Kanal Uzaktan kumanda
Speed Control

İlave aksesuar (Tersane model)
Baca arması (PE)
Bıyık usturmaça
Lastik usturmaça
Figür ( Kaptan ve gemici)
Yağ varili
Fare


Tarihçe:

Romorkörler

Liman şehirlerinde oturanlar, bu küçücük, gösterişsiz, çoğu kere de dış görünüşleri ihmal edilmiş teknelerin nedense pek farkına varmazlar. Çoğu kimse büyük yolcu gemilerini, zarif şehir hattı vapurlarını hayranlıkla izlerler de, römorkörlerin, kılavuz teknelerinin ya da palamar motorları gibi hizmet teknelerinin farkına bile varmaz.

Çoğu doğal ömrünü tamamlamış gibi görünen bu gösterişsiz tekneler, limanda daima şuraya buraya giderken görünürler. Kimileri peşlerine sekiz on mavnayı birden takarak bilinmeyen bir yere çekmeye çalışır ya da limana gidecek olan bir büyük gemiye kılavuz kaptanı yetiştirmek üzere suları bembeyaz köpükler içinde bırakarak telaşla bir yerlere doğru yol alır.

Aslında römorkörlerin kendilerine göre çok sağlam bir estetiği vardır. İstimli iseler, ince uzun bacaları olurdu. Köprü altından geçerken çarpmaması için, ortadan eklemli olan bu baca gemici tarafından geriye çekilerek arkaya doğru yatırılırdı. Geçtikten sonra da baca, gemicinin ipi bırakmasıyla, karşı ağırlıklarının yardımıyla çabucak eski halini alıverirdi.

Burunları karşıdan gelen dalgaları karşılayabilmek amacıyla hep kalkık olurdu… Arkaları da çektikleri mavnaların halatlarına engel oluşturmamak için dümdüz yapılırdı. Palamarın kasa denilen halkasının takıldığı bir ya da yan yana iki çekici kancası bulunurdu. Çoğunun direği olmaz, olursa da çok kısa olurdu.

Teknolojinin zaman içinde ilerlemesiyle bu eski hizmet teknelerinin de estetiği değişti. Şimdiki motorlu römorkörlerin tonajlarıyla birlikte çekiş güçleri çok arttıktan başka görünüşleri de değişti. Limanlarımızda, eski römorkörlerden, yıllarca hizmet vermiş kılavuz teknelerinden, emektar palamar motorlarından elde pek bir şey kalmadı.

Denizyolları’nın 1950’li yıllarında Istanbul Limanı’nda kullanılmakta olan AHIRKAPI römorkörü…. Burnunda ve iki yanında usturmacaları, küçücük başüstü kasarası, upuzun bacası, makine kaportası ve de kaptan köprüsü ile tipik bir hizmet teknesi. Biri kaptan, öteki ikisi gemici olmak üzere üç kişilik mürettebatı var.

Görev mi? Yerine ve durumuna göre değişiyor: Gün oluyor, küçük tekneleri çekiyor, gün oluyor, limana giren gemilere kılavuz götürüyor.

Ama hiç boş vakti yok… Günün her saatinde iş başında… Durup dinlenmeden bir oraya bir buraya seğirtip duruyor…

1904, Hollanda yapımı… YENİKAPI ile KUMKAPI adlı iki de kardeşi var…
Hep birlikte yıllarca hizmet vermişler…
Üçünden en sona kalanı YENİKAPI olmuş…

Kaynak: Istanbul’un Unutulmayan Gemileri Eser Tutel

ÇATANALAR:

Haliç’teki yük indirme-bindirme iskelelerine ve tersanelere malzeme götüren basık ve tek katlı, arkalarına yük taşımaları için ardarda mavnalar bağlanmış tren katarı gibi ilerleyen ilginç bir taşıma sistemi vardı. Mavnaları çeken ufak gemiye “Çatana” denirdi. Bu çatanaların bacaları ince ve uzundu. Galata ve Unkapanı Köprüleri’nin altından geçerlerken bacaları tam ortalarından çelik bir tel vasıtasıyla gerilerek çekilir ve baca yaklaşık 75 derece kadar kırılarak arkaya yatardı. Köprünün altından geçince tekrar makara gevşetilir ve baca yerine otururdu. Bacanın ortasından kırıldığı anlarda duman açılan kırık yerinden savrulmaya devam ederdi.

Çocukluğumda heyecanla izlediğim bu mavnaların 3-5 tanesi sıraya girer önlerinde bacası kırılarak köprü altından geçen bir romörkör Haydarpaşa ya da Tophane civarlarında büyük şamandıralara bağlanmış Yerli yabancı bandırali şileplerden boşaltılan yükleri taşımak maksatlı MAVNALAR ….